Piotr Baron vs. Sontronics

Ten przedBożonarodzeniowy czas jest idealny aby opowiedzieć o nagrywaniu partii saksofonów, klarnetu i duduka na ostatniej płycie Julii Sawickiej – Kolędy.

Julia_Sawicka_Project__Koledy

Na krążku znajdziemy 17 nagrań – zarówno doskonale znanych polskich kolęd w rodzaju ”Wśród nocnej ciszy” czy ”Cicha noc” jak i kolęd z Ukrainy (np. ”Szczedryk”, ”Idzie hyr” czy ”Spy, Isuse, Spy”).

Podczas tegorocznych letnich jazzowych warsztatów muzycznych w Lesznie, gdzie ze Szkołą Produkcji Muzycznej prowadziłem wykłady o tematyce produkcji muzycznej pojawiła się myśl aby przetestować w warunkach polowych mikrofony Sontronics. Pisząc warunki polowe mam na myśli środowisko nie studyjne. Dzięki uprzejmości AudioTechPro do dyspozycji miałem mikrofony pojemnościowe Saturn, STC-20, lampowy pojemnik Aria oraz wstęgowy Apollo. Moim „studiem” był zaimprowizowany kołdrami vocalbooth stworzony z maleńkiego pomieszczenia technicznego przy sali wykładowej PWSZ w Lesznie. Mikrofony podpiąłem do SSL Alpha VHD i do interfejsu UniversalAudio Apollo, który pełnił rolę przetwornika A/D. Rejestracja odbyła się w programie Ableton Live 9. Do pełni układanki brakowało jeszcze rzeczy najważniejszych – muzyka i muzyki.

Piotr Baron 2

Szczęśliwie na tych samych warsztatach saksofon wykładał mój Tato – Piotr Baron. Ten wybitny saksofonista i kompozytor został zaproszony przez Julię Sawicką do ozdobienia swymi dźwiękami jej albumu Kolędy, który w tym czasie powstawał. Całości dopełniał fakt, że Julia też była na miejscu ponieważ wykładała wokal na leszczyńskich jazzowych warsztatach. Wszyscy podchwycili pomysł zrobienia tego „tu i teraz” – byliśmy gotowi do rejestracji.

Piotr Baron 1

Instrumenty, które nagraliśmy to saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, klarnet basowy oraz duduk – armeński instrument dęty drewniany. Aby uściślić, mikrofon Apollo to genialna, stereofoniczna konstrukcja a więc mówić wprost dwa mikrofony w jednym. Do celów tego nagrania używaliśmy tylko jednej wstęgi czyli jednego kanału. Charakterystyka kierunkowa mikrofonów to kardioida z wyjątkiem wspomnianego przed chwilą Apollo, który pracuje tylko z charakterystyką ósemkową. Poniżej do posłuchania zamieszczam efekty nagrań w postaci czystych plików audio.

SAKSOFON TENOROWY

SAKSOFON SOPRANOWY

KLARNET BASOWY

DUDUK & KOPYTKO ;)

Każdy test robiony jest po to aby na końcu wyciągnąć wnioski. Nie chcę aby były to uniwersalne i bezcelowe stwierdzenia w stylu „saksofon brzmi lepiej na tym mikrofonie a klarnet na tamtym” ponieważ każdy ze słuchających czy miksujących operuję całkowicie odmienną estetyką w kwestii barwy instrumentu. Najważniejsze jest to, że ta testowa sesja była tą, którą teraz można usłyszeć na płycie. To najważniejszy i jedyny wymierny wynik pokazujący, że użyte mikrofony Sontronics to kawał bardzo dobrego sprzętu bez względu na warunki, w których pracuje. Po tym teście chcę aby jeden z nich zamieszkał u mnie w studiu :):):).

Z okazji tegorocznych urodzin Jezusa życzę wszystkim miłości w życiu i uśmiechu na twarzy, a przy świątecznym stole polecam posłuchać albumu Julki, jest naprawdę świetny.

Na koniec mała prywata czyli podziękowania dla Maćka Duszyńskiego za pomoc techniczną podczas nagrań, Julii Sawickiej za możliwość udostępnienia fragmentów sesji jej płyty, Ani Domańskiej za jak zwykle ogromną pomoc przy tym i innych projektach oraz dla Taty za kolejne piękne wspólne chwile z muzyką.

Adam Milwiw-Baron